Szpital w Lublińcu zawiesił czasowo działanie trzech oddziałów i dwóch bloków
W lutym szpital czasowo zawiesił i zaprzestał udzielania świadczeń zdrowotnych na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, oddziale położniczo-ginekologicznym, oddziale noworodkowym, a także na bloku porodów niepowikłanych i bloku operacyjnym.
Jak poinformował pełniący obowiązki dyrektora SPZOZ w Lublińcu Gabriel Dors, pismo zespołu anestezjologów o braku możliwości zabezpieczenia dyżurów na OIOM po 19 stycznia 2025 roku wpłynęło do poprzedniego dyrektora placówki 23 grudnia ubiegłego roku.
"O tym piśmie dowiedziałem się 2 stycznia. Po rozmowie z szefem anestezjologów podjąłem szybką decyzję o zawieszeniu tych oddziałów w trybie zwykłym, dlatego że jeżeli byłby to tryb nagły, mógłbym się narazić na postępowanie prokuratorskie, że wcześniej powziąłem taką wiadomość od zespołu i nic z tym nie zrobiłem" – powiedział PAP dyrektor placówki.
Brak funkcjonującego oddziału intensywnej terapii uniemożliwia działanie bloku operacyjnego oraz oddziałów, w których wykonywane są zabiegi operacyjne, w tym oddziału ginekologicznego i noworodkowego. W związku z tym pacjenci będą kierowani do placówek, z którymi SPZOZ w Lublińcu podpisał porozumienia.
Świadczenia zdrowotne w zawieszonych zakresach będą realizowane w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym S.A. w Tarnowskich Górach, Zespole Opieki Zdrowotnej w Oleśnie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.
Dyrekcja szpitala podkreśliła, że OIOM, a co za tym idzie pozostałe oddziały wznowią swoją działalność 1 marca.
Julia Szymańska (PAP)
jms/ mark/