18 grudzień 2023

Głubczyce: miasto nad Psiną na Płaskowyżu Głubczyckim

zdjęcie: Głubczyce: miasto nad Psiną na Płaskowyżu Głubczyckim / Ralf Lotys (Sicherlich)/CC BY 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Ralf Lotys (Sicherlich)/CC BY 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Zapraszamy do odkrywania miasta Głubczyce położonego na Płaskowyżu Głubczyckim województwa opolskiego. Miasto posiada fascynującą historię, której korzenie sięgają czasów Moraw, a od 1318 r., po włączeniu do księstwa opawskiego, jest dumne z przynależności do Górnego Śląska.
REKLAMA

Tego szukamy w Głubczycach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Głubczyce, Głubczyce praca, Głubczyce pogoda, ZSM Głubczyce, parafia Głubczyce, PKS Głubczyce.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Głubczycach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.

Głubczyce, uznawane za jedno z najstarszych miejscowości na Śląsku, pojawiły się po raz pierwszy w dokumentach w 1107 r., będąc wówczas częścią Czech od 1039 r. Były one częścią obszaru spornego między Piastami a Przemyślidami, znanego jako ziemia Gołeszyców.

W XIII wieku niemieccy osadnicy założyli osadę o nazwie Lubschicz na przeciwległym brzegu rzeki Psiny. Osada ta została wspomniana w 1224 r. i pół wieku później, między 1265 a 1276 r., otrzymała prawa miejskie z rąk króla czeskiego Przemysła II Otokara.

Dogodne położenie Głubczyc na szlaku z Czech do Krakowa i na Ruś sprzyjało dobrobytowi mieszczan. Miasto stało się istotnym centrum rzemiosła, w tym garncarstwa, kotlarstwa i zwłaszcza tkactwa, korzystając z rozwiniętej hodowli owiec w okolicy.

Od 1270 r. miasto było pod zwierzchnictwem Czech (a od 1318 r. w księstwie opawskim), dzieląc losy polityczne Śląska. Czeską nazwą miasta było Hlubcicko. Korzystne położenie przy szlakach handlowych z Ołomuńca do Torunia i z Wrocławia do Krakowa nadal sprzyjało rozwojowi miasta.

Od połowy XIV do początków XVI wieku obszar Głubczyc funkcjonował jako niezależne lenne księstwo podległe Czechom, które było zarządzane przez boczną gałąź dynastii Przemyślidów. W 1523 r. miasto przeszło pod kontrolę margrabiego Ansbachu, Jerzego Hohenzollerna, który wprowadził tu luteranizm. W trakcie wojny trzydziestoletniej (1618–1648) Głubczyce wielokrotnie zmieniały swoich panów i były regularnie niszczone przez Duńczyków i Szwedów. Ostatecznie Szwedzi wycofali się stamtąd w 1650 r., a całe księstwo przeszło w okres kontrreformacji.

W 1741 r. Głubczyce zostały włączone do Prus. Izolacja miasta od dawnych rynków zbytu doprowadziła do jego znacznego ubożenia. W 1810 r. sekularyzacja zakonów skutkowała opuszczeniem miasta przez franciszkanów i joannitów z pobliskiej komturii w Grobnikach.

W XIX wieku nastąpiło ożywienie gospodarcze, głównie dzięki uruchomieniu w 1856 r. połączenia kolejowego z Raciborzem i Karniowem. W tym okresie powstał browar Weberbauera, huta szkła oraz fabryki wełny. Po 1919 r. Głubczyce pozostały w granicach Niemiec.

W okresie rządów nazistów w Niemczech od 1933 r. Głubczyce (Leobschütz) stały się ważnym ośrodkiem szkoleniowym bojówek SS i siedzibą oddziałów SA. W trakcie II wojny światowej, w marcu 1945 r., Armia Czerwona otoczyła Dywizję Grenadierów SS w rejonie Głubczyc. Miasto zostało wówczas poważnie zniszczone podczas intensywnych walk.

W wyniku ustaleń jałtańsko-poczdamskich obszar Głubczyc, istniejący od 1816 r. jako powiat, został włączony do Polski. Po wysiedleniu Niemców, na ich miejsce przybyli polscy osadnicy. W 1950 r. powiat znalazł się w granicach nowego województwa opolskiego. Od 1999 r. Głubczyce ponownie pełnią rolę stolicy powiatu w województwie opolskim.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Głubczyce
9.3°C
wschód słońca: 05:09
zachód słońca: 20:20
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Głubczycach

kiedy
2024-05-12 17:00
miejsce
MOK, Głubczyce, ul. Kościuszki 24
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-18 18:00
miejsce
MOK, Głubczyce, ul. Kościuszki 24
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 18:00
miejsce
MOK, Głubczyce, ul. Kościuszki 24
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
MOK, Głubczyce, ul. Kościuszki 24
wstęp biletowany