reklama
24 listopad 2024

Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

zdjęcie: Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie / fot. PAP
fot. PAP
Poruszany niskim ciśnieniem silikonowy chwytak działa w kosmosie - wynika z badań przeprowadzonych przez studentów z Politechniki Wrocławskiej. Projekt MACKI został wybrany w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej, dzięki czemu można było go sprawdzić w stanie nieważkości.
REKLAMA

Oficjalnie skrót MACKI oznacza Microgravity Actuated Capturing Kinetic Instrument, czyli kinetyczny instrument przechwytujący uruchamiany mikrograwitacją. Nazwa nawiązuje też jednak do wyglądu chwytaka, który wyposażony jest w silikonowe filamenty.

"My je potocznie nazywamy mackami. Silikonowe filamenty posiadają otwór. Gdy wprowadzamy niskie ciśnienie po około jednego do półtora bara, te macki faktycznie zawijają się trochę jak takie ramiona ośmiornicy i są w stanie okręcić się wokół badanego obiektu i np. go podnieść czy pociągnąć" - powiedziała PAP Wiktoria Mrowiec, członkini projektu MACKI.

Nad nowatorskim chwytakiem pracuje grupa studentów Politechniki Wrocławskiej. Inspiracją był artykuł naukowy z uniwersytetu w Harvardzie. Wrocławscy badacze swój prototyp postanowili przetestować w stanie nieważkości. Udało im się to zrealizować ze wsparciem Europejskiej Agencji Kosmicznej, która zorganizowała loty paraboliczne we Francji.

"Podczas lotu pilot wykonywał manewr paraboli, czyli pod dużym kątem wznosił samolot, i to przy dużej prędkości, po czym następował swobodny spadek samolotu. Właśnie wtedy następowała mikrograwitacja, to trwało około 22 sekund" - powiedziała Wiktoria Mrowiec.

Łącznie wykonano trzy loty, podczas każdego przeprowadzono 31 parabol. Dało to ok. pół godziny w warunkach zbliżonych do tych, które są w kosmosie. To ważne, bo w zamyśle wrocławskiego zespołu chwytak może być w przyszłości wykorzystywany m.in. do manipulowania delikatnymi przedmiotami na stacjach kosmicznych.

"Naszym celem było w ogóle sprawdzenie, czy taki chwytak ma jakąkolwiek szansę działania w mikrograwitacji, bo tak naprawdę tego nie widzieliśmy. Chwytak działa i to działa poprawnie. Nie ma większych odchyłów, jeżeli chodzi o skuteczność działania w porównaniu do działania w normalnej grawitacji" - powiedziała badaczka.

W testach wzięło udział ośmioro studentów Politechniki Wrocławskiej. Wszyscy na co dzień działają w kole naukowym "in Space". Obecnie zajmują się szczegółową analizą wyników testów. Badacze planują nadal rozwijać projekt.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Głubczyce
3.1°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Głubczycach

kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
MOK, Głubczyce, ul. Kościuszki 24
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 20:00
miejsce
MOK, Głubczyce, ul. Kościuszki 24
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-11 20:00
miejsce
MOK, Głubczyce, ul. Kościuszki 24
wstęp biletowany